1998. óta minden évben szeptember 22-én kerül megrendezésre az Autómentes nap. Ez egy jó kezdeményezés, és arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy az autón kívül is vannak közlekedési eszközök, melyekkel viszonylag gyorsan, könnyedén és kényelmesen lehet eljutni egyik pontból a másikba. Írtam már egy rövid posztot a mobilitási hét kapcsán az alternatívákról. A mobilitási hét 2002. óta kerül megrendezésre szeptember 16–22. között.

 

Azon elmélkedtem, miért szánunk ilyen kevés figyelmet az alternatív közlekedési lehetőségeknek? Pedig a válasz kézenfekvő: Mert az emberek lusták. Imádják a kényelmet, és ha semmit nem kell csinálni. Ezért közlekednek sokan autóval. A múlt század közepéhez képest jelentősen megnövekedett az autóforgalom. És ez bizony sok helyen komoly torlódást okoz, amihez nagyban hozzájárul az utak nem megfelelő keresztmetszete. Vagyis az utak nem ilyen szintű forgalomhoz lettek tervezve. Emlékszem, gyerekként bizony sokszor voltam szemtanúja annak, ahogy Sárváron a Rákóczi utcai jelzőlámpától kezdve állt a forgalom kifelé a városból, több kilométer hosszan. Az autósor végigkanyargott a városon, át a Rába hídon, végig Sárvár-Hegyközségen, és ki tudja, hol volt a vége? Akkoriban még híre-hamva se volt a várost elkerülő gyorsforgalmi útszakasznak. Amióta megépült az elkerülő út, az átmenő forgalom nagy részét elvezeti, így csak az tér be a városba, akinek ott van dolga.

De visszatérve a mobilitási hétre és az autómentes napra. Miért ilyen kevés időt szánunk erre? Ez ugyanolyan, mint a Föld órája dolog. Sajnálatos módon attól nem lesz jobb a helyzet, ha egy-két napra leteszi pár ember az autót. Szerintem sok embernek, aki autóval megy mindenhová, ki kellene próbálnia, hogy amikor az időjárás engedi, és más kényszerítő erő sem indokolja az autó használatát, vegyék elő a bringát, rollert, bármit, és azzal menjenek munkába, vagy ügyeket intézni. És ott van még a közösségi közlekedés lehetősége is. Valamint pozitív kezdeményezésként megjelent a Teleautó szolgáltatás, ezen kívül több városban is van lehetőség igénybe venni a közösségi bringaszolgáltatást, mint amilyen a MOL Bubi. A közelmúltban olvastam egy cikket, miszerint az egyik spanyol városban a vezetőség olyan döntést hozott, hogy teljesen kitiltották az autókat. A város a helyiek szerint sokkal élhetőbb lett, és csökkent a zajterhelés is. Gondoljanak bele, hogy nagyon sok ember egyedül üldögél az autójában. Ez rengeteg esetben nem indokolt. Helyette mehetne gyalog, vagy bringával a dolgára, esetleg busszal, metróval, bármivel. És míg a dugóban üldögél, addig gyalog, vagy más módon gyorsabban tudna haladni. Péntek délutánonként gyakran tapasztalom, amikor a munkahelyemről kisétálok a szombathelyi vasútállomásra, a Zanati úton hogyan fel tudnak torlódni az autók. Gyakran kérdezték tőlem, miért nem használom ki a helyi járatos buszt, nem kellene annyit gyalogolnom. Azt mondtam, szükségem van a friss levegőre és a mozgásra. Ilyenkor fel tudok frissülni, és ha még partnerem is akad a sétában, tudunk egy jót beszélgetni. Valamint át tudom gondolni a különböző dolgokat.

Tudom, hogy a technológia az első autók megjelenése óta sokat fejlődött, és ma már rengeteg olyan autó van, mely a piros lámpánál lekapcsolja a motort, hogy ne használjon feleslegesen üzemanyagot.

Vajon mennyivel lennének élhetőbbek a városok, főleg a nagyvárosok, ha olyankor, amikor semmi nem indokolja az autó használatát, az emberek inkább, gyalog, bringával vagy más módon közlekednének? Például amikor kellemesen meleg, napos idő van, mint az elmúlt egy hétben. Milyen előnyei lennének ennek? Tisztulna a levegő, csökkenne a zajterhelés is, és az emberek fittebbek, boldogabbak lennének a rendszeres mozgástól. Legalábbis elvben. Már csak ezért is megérné többeknek is letenni az autót. Használják olyankor, amikor feltétlenül szükséges. Tegyük élhetőbbé ezt a világot. Talán még nem késő…

Próbálják ki, hogy egy hétig mellőzik az autót, és mindenhova biciklivel, vagy gyalog mennek. Esetleg rollerrel. Egy hét nem olyan nagy idő. Figyeljék meg, hogyan változik meg az életük ezalatt az idő alatt. Milyen változásokat tapasztalnak?

Tudom, hogy sok városban, mint amilyen például Szombathely, nem egyszerű kivitelezni egy ilyen dolgot, viszont nem is lehetetlen. És azért a települések vezetősége is egyre komolyabb figyelmet fordít a bringásokra. Bizony egy összecsukható roller is nagyon előnyös tud lenni, mivel buszon, vonaton egyaránt könnyen magunkkal tudjuk vinni. Amire figyelni kell, hogy sötétben, vagy ködben láthatóvá tegyük magunkat a többiek számára. (Gördeszkára, görkorcsolyára szintén igaz). Ráadásul egyik sem foglal sok helyet, valamint a járdán is jól lehet velük haladni, viszont oda kell figyelni a gyalogosokra, nehogy elsodorjuk őket. Ugye, mennyi alternatívája létezik az autónak? Ráadásul mindegyik olcsóbb, és megvan a maga jótékony hatása is. Köszönöm, ennyit akartam.