A minap a neten bóklászva futottam bele egy hírbe, miszerint Litvániában térfigyelő kamerákkal figyelik azt, kik mobiloznak, miközben átkelnek a zebrán. Hiába nem lesz rendőr a közelben, akkor is megkapja az illető a 10 000 Ft-nak megfelelő pénzbírságot. Ám ez valószínűleg sokakat nem fog vissza tartani attól, hogy a mobiljuk kijelzőjét bámulva, agyhalott zombi módjára bóklásszanak az utcán. Hiába a rengeteg tragédia, amit a mobilfüggőség okoz, ez nem tartja vissza az embereket attól, hogy olyankor használják a telefonjukat, amikor aktív résztvevői a forgalomnak.

 

Igen, írtam már bejegyzést a mobilokkal kapcsolatban, de valószínűleg sokan úgy ítélték meg, hogy feleslegesen koptattam a billentyűket. Fejlett, ugyanakkor függőségekkel terhelt világban élünk. Sok okos megoldás született az évtizedek folyamán, amik gyorsabbá, ugyanakkor biztonságosabbá is tették a közlekedést. Viszont az emberi tényező képes kiiktatni a létező legjobb megoldásokat is. Az önvezető autók sem jelentenek 100%-os megoldást, mert mindig ott van a rendszer- és emberi hiba lehetősége.

Japánban is szigorúan büntetik azt, aki a kerékpárján menet közben használja a monilt. Múltkor olvastam erről egy bejegyzést a welovecycling oldalon. Sok érdekes dolgot tudtam meg arról, milyen szabályok vonatkoznak a kerékpárosokra Japánban. Jó néhány dolgot át lehetne emelni a magyar szabályozásba is. 480 eurónak (Ez 156 000 Ft-t tesz ki jelenlegi árfolyamon) megfelelő jen a büntetés felső határa, ha valaki menet közben használja a telefonját. Szerintem érdemes lenne ilyen drasztikus eszközökhöz nyúlni, sokan eltennék a telefonjukat, mert azért annyira nincs jó keresete a nagy többségnek, hogy ekkora összeg elvesztését ne érezné meg.

Ami miatt ellenzem a mobil menet közbeni használatát, az többek között a kiszolgáltatottság. Is. Bedugják a fülüket, felteszik a fejhallgatót, vagyis teljesen kizárják a külvilágot. Ez egy tolvajnak, rablónak nagyon jó lehetőséget kínál, hogy megfossza az értékeitől a delikvenst. Úristen! Már megint ötleteket adok!…

Sok híradás szól a mobilok miatt bekövetkezett balesetekről, amiben emberek megnyomorodtak, vagy meghaltak. Ettől függetlenül több millióan közlekednek úgy, akár gyalogosan, akár kerékpárral, autóval, hogy menet közben folyamatosan a telefont piszkálgatják, vagy mereven bámulják. Mert éppen zenét hallgatnak, vagy egy üzenetre válaszolnak. Kérdem én, hogy ezek annyira fontos dolgok? Nem várhatnak egy kicsit? Szerintem minden várhat annyi időt, amíg olyan helyre érünk, ahol senkitől, és semmitől nem zavartatva tudunk válaszolni az aktuális hívásra, üzenetre, vagy éppen zeneszámot váltani. A biztonság a legfontosabb. Az mindig elsőbbséget élvez. Minden más csak utána jön.

Számoljunk egy kicsit. (Többször számolgattak már mások is…) Mindannyian közlekedünk. Ki így, ki úgy. Jómagam elsősorban kerékpárral és gyalogosan. Vegyünk egy egyszerű példát. Autós lakott területen belül 50km/h-s sebességgel halad. Jelez a telefonja. Odapillant. Ez kb. 1 másodperc. Nem nagy idő, ugye? Pedig egyetlen másodperc is sokat számíthat. Ezalatt az idő alatt az autó 13 métert tesz meg. És nincs kontroll alatt, mert a vezető nem az útra figyel. Mi minden történhet egyetlen másodperc alatt? Rengeteg dolog. Áthajt a piroson, mert nem veszi észre, elsodor egy biciklist, gyalogost, bárkit. Amiből halállal végződő esemény is lehet. Igen, sokan és sokszor példáloztak az autósokkal, és a fent vázolt példát is sokszor magyarázták már. pontosan ugyanígy.

De ne mutogassunk csak és kizárólag az autósokra, hiszen nagyon kevés olyan ember van, akinek nincs mobiltelefonja. Vegyük a kerékpárral közlekedő embereket. Sajnálatos módon sokan közlekednek úgy, hogy fejhallgató van a fülükön, és kezükben van a mobil. Vajon ők biztonságos közlekedőnek számítanak? Egyáltalán nem. És miért nem? Mert egyrészt kizárják a külvilág zaját, másrészt nem arra figyelnek, amit éppen csinálnak. Mivel ők is relatíve gyorsan tudnak haladni (Akár 25-30 km/h), nagyon könnyen okozhatnak emiatt balesetet, amiben megsérülhetnek, vagy meg is halhatnak. Mert nekicsapódnak például egy autónak... Mérlegeljük ezeket a dolgokat, mielőtt előhúzzuk a telefont a zsebünkből. Pláne menet közben. Minden kihagyott másodperc végzetes lehet. Bármennyire kiválónak értékeljük is a saját képességeinket.

Mindig tegyük fel a kérdést: Mi a fontosabb? A biztonságos közlekedés, vagy a telefon babrálása? A telefonját zombiként bámuló kerékpáros, autós, gyalogos ugyanannyira veszélyes. Csak míg egyik önmagára jelent veszélyt, addig a másik két kategória másokra is veszélyes. Számomra a biztonság fontosabb, mint a telefon használata menet közben. A cikk, ami miatt megint górcső alá vettem a mobilokat, itt elolvasható. Szerintem érdemes elgondolkodni azon, amit ott leírtak. És mérlegelni a dolgokat. Egyikünk sem halhatatlan. Közlekedjünk továbbra is felelősségteljesen, egymásra figyelve.